عرضه اولیه (IPO) چیست؟

عرضه اولیه چیست؟ هنگامی که شرکتی برای اولین بار در بورس پذیرفته می شود و سرمایه گذاران بتوانند سهام آن شرکت را از طریق بورس خریداری کنند، به این کار اصطلاحا عرضه اولیه گفته می شود.

IPO مخفف شده عبارت initial public offering می باشد. معنی این عبارت، عرضه عمومی اولیه می باشد که در بورس اصطلاحا به آن عرضه اولیه گفته می شود.

مهم: یکی از مواردی که برای سرمایه گذاران بورس،  مخصوصا سرمایه گذاران تازه وارد بورس همیشه جذابیت داشته است عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس بوده است. عرضه اولیه سهام شرکت ها در بورس به این دلیل که در بیشتر مواقع برای سرمایه گذاران سود آور است، همیشه طرفداران خاص خودش را دارد.

چرا عرضه اولیه سودآور است؟

عرضه‌ی اولیه به این خاطر سودآور است که یک سری تحلیلگر ارزش سهام یک شرکت را بررسی می‌کنند و متوجه می‌شوند که مثلا قیمت هر سهم این شرکت ۵۰۰ تومان ارزش دارد، خود آن شرکت هم این تحلیل‌ها را راجع به قیمت سهام خودش می‌داند اصولا برای اینکه از عرضه‌های اولیه استقبال شود آنها هم حاضر‌اند قیمت سهام خود را یک مقداری پایین‌تر از ارزش واقعی سهام خودشان بدهند و به فروش برسانند و اصولا بعد از عرضه‌های اولیه این سهام‌ها تا چند روز پی در پی سهام آن شرکت ۵+ معامله می‌شود.

آیا عرضه اولیه محدودیت خرید دارد؟

اصولا برای عرضه‌های اولیه در روز اول یک مقداری مشخص می‌کنند که نمی‌توان در آن روز بیشتر از این سهام آن شرکت را خریداری کرد و از فردای آن روز همه چیز مثل حالت عادی می‌شود و آن سهام مانند بقیه سهام‌هایی که در بورس وجود دارد خواهد بود ولی روز عرضه اولیه این محدودیت وجود دارد که عدالتی هم بین سهامدارها اتفاق بیافتد یک زمان عرضه اولیه ۵۰۰ هزار تومان به هر کسی می‌رسد و یا یک وقت هم ۵ میلیون تومان، ۱۰ میلیون تومان و یا عددهای کمتر و بیشتر تقسیم بندی می‌شود و البته بستگی به بزرگی ارزش آن شرکت دارد و اینکه آنها تصمیم گرفته‌اند چند درصد از سهام شرکترا در بازر بورس عرضه کنند.

روش اطلاع از عرضه اولیه!

معمولا ۴۸ ساعت قبل از عرضه اولیه، این موضوع در یک آگهی با جزییات زیر اعلام می‌شود:

۱- نام سهم قابل عرضه

۲- تاریخ روز عرضه

۳- تعداد سهام قابل عرضه

۴- مدیر عرضه

۵- متعهد و درصد میزان سقف تعهد خرید

۶- سهمیه خریدار حقیقی و حقوقی

۷- دامنه قیمتی (کف و سقف قیمت)

در روز عرضه اولیه، اطلاعیه توسط ناظر بازار در سایت Tsetmc.com ارسال می‌شود. این اطلاعیه در پنل معاملات آنلاین کارگزاری ها نیز به اطلاع کاربران می‌رسد.

لیست کامل عرضه اولیه های جدید سال ۹۷ + جدول زمانبندی و تاریخ

چگونه عرضه اولیه بخریم؟

با توجه به توضیحات گفته شده، تنها لازم است در عرضه ی اولیه به پیام های نهاد ناظر بازار توجه کنیم و بر اساس این که عرضه به روش ثبت سفارش باشد یا به روش حراج، اقدام به ارسال سفارش نمایید.

عرضه اولیه سهام با روش های زیر انجام می شود.

  • عرضه اولیه با روش حراج (اولویت زمان)
  • عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ (ثبت سفارش) – Book Building

عرضه اولیه با روش حراج (اولویت زمان)

تا همین چند وقت پیش عرضه اولیه هایی که در بورس ما انجام می شد به روش حراج با اولویت زمان صورت می گرفت. بدین صورت که ابتدا سهم طی یک فرایندی که سرمایه گذاران حقیقی در آن دخالتی نداشتند، اصطلاحا کشف قیمت می شد. یعنی مشخص می شد که سرمایه گذاران می توانند آن سهم را برای بار اول به چه قیمتی خریداری کنند. سپس با توجه به تعداد سهام شرکت و تعداد سهامی که می خواست عرضه شود، سهمیه هر فردی که می خواست عرضه اولیه بخرد مشخص می شد. در نهایت هم ساعت سفارش گذاری مشخص می شد.

مثلا در نهایت بورس اعلام می کرد سرمایه گذاران برای شرکت a که قرار است در ساعت  ۱۲:۳۰ دقیقه عرضه شود می توانند هر کدام ۱۰۰۰ سهم و در قیمت  ۱۰۰ تومان سفارش بگذارند. پس در این روش قیمت خرید، ساعت خرید و حداکثر حجم خرید از قبل کاملا مشخص شده بود. در نهایت شما باید در ساعت مشخص شده سفارش خود را در سیستم ثبت می کردید. اگر هم تعداد سهم های تقاضا شده از تعداد سهم های عرضه شده بیشتر می شد اولویت با افرادی بود که سفارش خود را زودتر ثبت کرده بودند اما مدتی است که روش خرید عرضه اولیه، به روش بوک بیلدینگ تغییر پیدا کرده که در مورد این روش هم توضیح می دهیم.

عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ (ثبت سفارش) – Book Building

در این روش نیازی نیست همه راس یک ساعت سفارش را وارد سیستم کنند، بلکه می‌توانید در آرامش قیمت مورد نظر خود را وارد سیستم کنید. در این روش لازم است شماره قیمت سهام را ارزش‌گذاری کنید تا بتوانید در بازه‌ی مشخص شده قیمت مورد نظر خود را وارد سیستم کنید.

در این روش اصولا یک کف قیمتی در نظر گرفته می‌شود و یک سقف قیمتی که معمولا ۵ الی ۲۰ درصد بالاتر از کف قیمتی کارشناسی شده خواهد بود. در این روش زمان ارسال سفارش مطرح نیست. هر فردی که قیمت بالاتری بگذارد احتمال اینکه بتواند خرید انجام دهد بیشتر است. اما باید دقت کند که خیلی هم سهام را بالاتر از ارزشش خریداری نکند. جهت دیدن توضیحات کامل عرضه اولیه به روش بوک بیلدینگ، روی این لینک کلیک کنید.

چرا قیمت سهام شرکت ها بعد از عرضه اولیه رشد می کند؟

همانطور که گفته شد یکی از دلایل رشد قیمت سهم بعد از عرضه اولیه،محدودیت در تعداد سهام قابل خریداری توسط سرمایه گذاران و همچنین محدودیت در تعداد سهام عرضه شده است.علاوه بر این،سهام شرکت ها معمولا در چنین مواقعی کمی ارزانتر از ارزش ذاتی که توسط تحلیلگران برآورد شده است،عرضه می شود تا برای سرمایه گذاران جذابیت داشته باشد.وقتی سهام شرکتی ارزانتر از ارزش واقعی خود به فروش برسد،طبیعتا تقاضا برای آن سهم نیز افزایش خواهد یافت.هرچه قیمت عرضه اولیه سهم نسبت به ارزش واقعی آن کمتر باشد،جذابیت آن برای سرمایه گذاران بیشتر خواهد بود.

درباره‌ی دانشگاه بورس

دانشگاه بورس - مرجع آموزش و سرمایه گذاری در بورس

همچنین ببینید

عرضه اولیه لوتوس

عرضه اولیه لوتوس (تامین سرمایه لوتوس)

زمان عرضه : چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ نماد: “لوتوس” نام شرکت: تامین سرمایه لوتوس نام گروه: فعالیت …

۳ نظر

  1. اینطور که اینجا نوشتید عرضه اولیه ها همیشه سود می دن

    • توی بیشتر عرضه اولیه ها به نسبت خرید اون نماد و مقداری سهامی که به هر کد بورسی دادن تا حالا خوب بوده

  2. الان عرضه اولیه ها جوری شدن که زیاد سود نمی دن البته توی این مدت فقط نماد کگهر خوب بود

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *