خانه / ورود به بورس برای تازه کاران / آشنایی با اصطلاحات بورس / چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم؟

بسیاری از کاربران و همراهان عزیز سایت دانشگاه بورس از طریق راه های ارتباطی مختلف سوالاتی از ما پرسیدن که در این پست قصد داریم به آنها به صورت جامع و کامل پاسخ دهیم.

بهترین کارگزاری بورس

یکی از بیشترین سوالاتی که دوستان پرسیدن این سوال بود که:

 • چطور یک کارگزار بورس پیدا کنیم؟
 • چگونه از بین کارگزاری ها بهترین کارگزار را پیدا کنیم؟

به همین دلیل تصمیم گرفتیم در این پست در مورد این مسئله که چگونه بهترین کارگزاری بورس را انتخاب کنیم با شما صحبت کنیم.

ورود به دنیای بورس

پس از این که تصمیم گرفتید وارد دنیای سرمایه‌گذاری در بورس و اوراق بهادار شوید، (از این بابت به شما تبریک می‌گوییم! هر کسی قدرت یک شروع دوباره را ندارد!) قطعا این سوال را خواهید داشت که “خب از کجا شروع کنم؟!” در پاسخ به این سوال باید بگوییم که نخستین گام برای ورود به بورس دریافت کد بورسی است. برای این کار شما می‌بایست به یک شرکت کارگزاری مراجعه کنید. در این پست قصد داریم به صورت مختصر شما را با وظایف و نحوه کار شرکت‌های کارگزاری‌ آشنا کرده و به شما در انتخاب کارگزاری مورد نظر خود کمک کنیم.

مفهوم کارگزار

گارگزار در لغت به معنای برقراکننده و انجام‌دهنده کار است. در دنیای اقتصاد و دانش مالی، کارگزار به سازمان، شرکت و یا شخصی اطلاق می‌شود که ارتباط لازم میان خریدار و فروشنده را برقرار می‌کند. در واقع کارگزار با توجه به مسئولیت‌هایی که خریدار و فروشنده به وی واگذار کرده‌اند، در ازای انجام فعالیت‌ها در راستای برقراری معامله کارمزد دریافت می‌کند.

آیا برای خرید و فروش سهام حتما باید به کارگزاری مراجعه کنیم؟ یا خودمان شخصا نیز می‌توانیم اقدام به انجام معامله نماییم؟

کارگزار به نوعی نماینده‌ی سرمایه‌گذاران در امور حقوقی معاملات بوده و بدون حضور آن‌ها معامله‌ای نمی‌تواند انجام شود. در واقع فرایندهای ثبت و نقل‌ و انتقال سهام می‌بایست حتما از طریق کارگزاری انجام شود. لذا همان‌طور که سرمایه‌گذاران برای ثبت سند ملک و یا آپارتمان به دفتر اسناد رسمی مراجعه می‌کنند، برای خرید و فروش سهام نیز حتما باید به کارگزاری مراجعه کنند. البته در روش معامله با سامانه معاملات آنلاین شما به راحتی می‌توانید با استفاده از یک رایانه یا گوشی هوشمند متصل به اینترنت، در هر کجای دنیا به راحتی معاملات خود را انجام دهید. کارگزاری به وکالت از شما همه‌ی فرایندهای لازم را انجام خواهد داد.

کارگزاری ها چه خدماتی ارائه می کنند!

هر کارگزار و هر کارگزاری برای اینکه بتواند افراد بیشتری را به عنوان سرمایه گذار جذب کند تلاش می کند تا خدمات متفاوتی را به مراجعین ارائه کند.

از جمله خدماتی که یک فرد سرمایه گذار به آنها نیاز دارد برای بهبود سرمایه گذاری در بورس که کارگزاری ها می توانند با ارائه آنها سرمایه گذاران را جذب کنند موارد زیر است:

 • ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف (جامعیت کارگزار)
 • دسترسی سرمایه‌گذار به کارگزار
 • تخفیف کارمزد و ارائه خدمات اعتباری
 • سامانه معاملات برخط (آنلاین)
 • تحلیل، مشاوره و آموزش
 • خدمات پشتیبانی
 • صندوق‌های سرمایه‌گذاری

ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف (جامعیت کارگزار)

برخی از کارگزارها فقط در یک حوزه خاص (مثلاً بورس اوراق بهادار، بورس کالا یا بورس انرژی) به ارائه خدمات مشغول هستند. بنابراین چنانچه شما تمایل به خرید و فروش سهام شرکت‌ها داشته باشید نمی‌توانید از یک کارگزار صرفاً بورس کالا خدماتی دریافت نمایید. یا اگر تصمیم به معامله در بورس کالا داشته باشید، نمی‌توانید از کارگزاری صرفاً بورس اوراق بهادار کمک بخواهید و نیاز خواهید داشت در هر حوزه به کارگزاری مراجعه نمایید که امکان ارائه خدمات مربوطه را داشته باشد.

علاوه بر این درنظر بگیرید که ممکن است به عنوان یک سرمایه‌گذار در بورس اوراق بهادار، علاوه بر دریافت خدماتی از قبیل انجام معاملات حضوری و آنلاین بورس اوراق بهادار، نیاز به خدمات اضافه تر همچون مشاوره یا سبدگردانی نیز داشته باشید. در این صورت اگر کارگزاری شما فاقد مجوزهای لازم از سازمان بورس و اوراق بهادار باشد، نمی‌توانید خدمت مورد نظر را از این کارگزاری دریافت نمایید.

بنابراین لازم است کارگزاری را انتخاب نمایید که مجوزهای لازم را برای ارائه خدمات در حوزه‌های مختلف داشته باشد. پیشنهاد می‌کنیم پیش از هر اقدامی، اطلاعات موجود و مجوزهایی را که کارگزاران تا پایان سال ۱۳۹۴ از سازمان بورس و اوراق بهادار اخذ کرده‌اند را مشاهده و بررسی نمایید تا امکان انتخاب کارگزاری که از جامعیت کافی برخوردار است، آسان‌تر شود.

همانطور که در ابتدا گفته شد، به غیر از مجوزهای دریافتی توسط کارگزاران موارد دیگری هم وجود دارد که در انتخاب شما نقش مهمی خواهند داشت و درد ادامه به بیان آن خواهیم پرداخت.

دسترسی سرمایه‌گذار به کارگزار

هرچند که با گسترش استفاده از تکنولوژی نیاز به مراجعه حضوری به کارگزاری به حداقل رسیده است، اما برای دریافت کد بورسی و همچنین بهره‌گیری از برخی خدمات مانند مشاوره، آموزش و … دسترسی راحت به شعب کارگزاری بسیار مهم است. همچنین برای هموطنانی که در شهرهای کوچک زندگی می‌کنند این مسئله می‌تواند از اهمیت بیشتری برخوردار باشد. برای اطلاع از تعداد و محل شعب کارگزاری‌ها، بهتر است به سایت کارگزاری مورد نظر خود مراجعه کنید و یا از طریق تماس با کارگزاری مورد نظر، به اطلاعات لازم دست یابید.

تخفیف کارمزد و ارائه خدمات اعتباری

کارگزاران موظف‌اند در ازای معاملات افراد، کارمزدی از هر معامه اخذ کنند. برخی از کارگزاری‌ها برای جلب بیشتر رضایت مشتریان ممکن است مقداری از کارمزد مربوط به خود را، به صورت تخفیف به مشتریان خود بازگردانند. همچنین برخی از شرکت‌های کارگزاری‌ در صورت برقراری یک سری شرایط و فرایندها، مبالغی را به صورت اعتباری در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند تا با آن به معامله سهام بپردازند و پس از مدتی مبلغ دریافتی را تسویه کنند. توجه کنید که تخفیف کارمزد و خدمات اعتباری در هر کارگزاری ممکن است با روش متفاوتی ارائه شود. بهترین روش برای اطلاع از این خدمات مراجعه به سایت کارگزاری و سایت باشگاه مشتریان کارگزاری (در صورت موجود بودن باشگاه مشتریان یا چیزی تحت این عنوان) است.

سامانه معاملات برخط (آنلاین)

راحت‌ترین و پرکاربردترین روش خرید و فروش سهام در حال حاضر استفاده از سامانه معاملات آنلاین (آشنایی با سامانه معاملات آنلاین) است. بدین منظور شرکت‌های کارگزاری برای ارائه خدمات بهتر به سرمایه‌گذاران اقدام به ایجاد نرم‌افزارهای تحت وب (بر روی صفحات اینترنتی) و یا نرم‌افزار گوشی‌های هوشمند کرده‌اند. یکی از مهمترین نکات برای انتخاب کارگزاری می‌تواند توجه به رابط کاربری مناسب، سرعت نرم‌افزارها و خدمات پشتیبانی مناسب در این حوزه باشد. لازم به ذکر است که برخی از کارگزاری‌ها سامانه‌های اختصاصی خود را در اختیار مشتریان قرار می‌دهند و تعدادی دیگر به صورت مشترک از سامانه‌های دیگر بهره می‌گیرند. توجه کنید که خدماتی نظیر افزایش وجه، درخواست وجه، بررسی سبد دارایی و سایر امور مربوط به معاملات سهام از طریق این نرم‌افزارها انجام می‌شود!

سامانه معاملات آنلاین خوب و رابط کاربری مناسب یکی از مهمترین عوامل مهم برای انتخاب یک کارگزاری است.

تحلیل، مشاوره و آموزش

قطعا یکی از نیازهای اصلی سرمایه‌گذاران بهره‌مندی از مشاوره‌های مقدماتی و تخصصی چه در حوزه‌ی سرمایه‌گذاری و چه در تحلیل صنایع و شرکت‌های بورسی است. کسب دانش بورسی لازم شامل دانش اقتصادی، مالی و فنی از نیازهای اساسی سرمایه‌گذاران می‌باشد. لذا هنگام انتخاب کارگزاری توجه به مجوزهای مشاوره و سبدگردانی و همچنین خدمات و دوره‌های آموزشی و مشاوره‌ای از اهمیت بسزایی برخوردار است.

خدمات پشتیبانی

در صورت بروز هرگونه مشکل و یا مواجه شدن با سوالات فنی و عمومی خدمات پشتیبانی کارگزاری چه از نظر زمان پاسخگویی و چه کیفیت آن حائز اهمیت است. این پشتیبانی می‌تواند به صورت مرکز تماس، و یا پشتیبانی تلفنی و اینترنتی صورت گیرد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند بیانگر تخصص و توانمندی یک کارگزاری باشد، وجود صندوق‌های سرمایه‌گذاری است. با مراجعه به قسمت صندوق‌های سرمایه‌گذاری در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار تهران می‌توانید اطلاعات کاملی در مورد واحدهای سرمایه‌گذاری به دست آورده و به مقایسه بازدهی و عملکرد آن‌ها بپردازید.

رتبه کارگزاری

سازمان بورس هر ساله  کارگزاری ها و عملکرد آن ها را مورد بررسی قرار می دهد. طبق این بررسی ها چهار رتبه الف–ب–ج–د در نظر گرفته شده است، رتبه الف به بهترین کارگزاری ها با عملکرد بهتر و د به کارگزاری هایی با عملکرد ضعیف تعلق می گیرد.

کدام کارگزاری ها رتبه الف دارند

طبق لیست رتبه و امتیازات کل کارگزاران فعال در بورس اوراق بهادار که در سایت سازمان بورس و اوراق بهادار قرار گرفته است کارگزاری های زیر موفق به کسب رتبه الف از سازمان بورس و اوراق بهادار شده اند.

اسامی کارگزاری ها با رتبه الف

مفیدآگاه– پارسیان- بانک ملت- بانک سپه- بانک پاسارگاد- بانک صادرات- حافظ- مفید- بانک کشاورزی- تامین سرمایه نوین- تدبیرگران  فردا- نهایت نگر- بانک آینده- بانک مسکن- سهم آشنا- بانک تجارت- مبین سرمایه- بانک سامان- خبرگان سهام- بورس بهگزین- آراد ایرانیان- نواندیشان بازار سرمایه- بهمن- اقتصاد بیدار- دنیای خبره- توسعه سرمایه دنیا –فارابی- بانک ملی ایران- ارگ هومن- ایساتیس پویا- راهنمای سرمایه‌گذاران- کالای خاورمیانه- بانک خاورمیانه- امین آوید- بانک رفاه کارگران- سرمایه و دانش- اردیبهشت ایرانیان- آتیه- بانک توسعه صادرات- مهر اقتصاد ایرانیان- بانک اقتصاد نوین- صبا تأمین- آتی ساز بازار- آبان- بانک صنعت و معدن- بورس بیمه ایران- سرمایه گذاری ملی ایران- بانک دی- امین سهم- بانک انصار- توسعه سهند- مهرآفرین- اطمینان سهم- تدبیرگرسرمایه- آینده نگر خوارزمی- توسعه اندیشه دانا- پارس نمودگر- ساو آفرین- آثل- توسعه فردا- سهام گستران شرق- صبا جهاد- شهر- سهام بارز- رضوی- آرمان تدبیر نقش جهان- آفتاب درخشان خاورمیانه- آرمون بورس- بانک کارآفرین- پیشگامان بهپرور- پارس ایده بنیان- سی ولکس- بورسیران

شما می توانید با اطلاعاتی که در این پست در اختیارتان قرار داده شد کارگزاری مناسب را پیدا کنید و اولین گام برای پیوستن به دنیای بورس و سرمایه گذاری را بردارید.

درباره‌ی دانشگاه بورس

دانشگاه بورس - مرجع آموزش و سرمایه گذاری در بورس

همچنین ببینید

عرضه اولیه لوتوس

عرضه اولیه لوتوس (تامین سرمایه لوتوس)

زمان عرضه : چهارشنبه ۱۳۹۷/۱۱/۰۳ نماد: “لوتوس” نام شرکت: تامین سرمایه لوتوس نام گروه: فعالیت …

۸ نظر

 1. من از کارگزاری مفید استفاده می کنم خیلی هم خوبه

 2. آگاه خیلی خوبه من که ازش راضیم

 3. مفید از همشون بهتره

 4. مفید الان قعطی زیاد داره

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *